Říjen 2013

Zmaluj si Kristen :)

11. října 2013 v 18:30 | Josette Vigée-Lebrun |  Kristen Stewart
Ahoj, jsem našla pěknou hru s Kristen Stewart. Je zdarma. Vyrobte si svou upírku :)FIFTY SHADES versus CROSSFIRE

4. října 2013 v 18:18 | Josette Vigée-Lebrun |  Fifty Shades of Grey/Padesát odstínů šedi


Komu byste, dámy, daly přednost? Christianu Greyovi, nebo Gideonu Crossovi? Grey

Oba dva jsou vysocí, urostlí krasavci, s hustými pevnými kšticemi a uhrančivýma očima, s tělem samý sval a výstavním zadkem. Oba jsou nechutně bohatí a mocní a ženy omdlévají pod jejich spalujícími dominantními pohledy. Sálá z nich všechny prostupující energie, o jejich výbavě, zvířecím sexuálním apetitu a nepolevující erekci nemluvě. Pro svou vyvolenou jsou (někdy trochu temnými, ale pokaždé vzrušujícím způsobem) rytíři v lesklé zbroji, kteří se zjeví vždy, když je milá v ohrožení, a zachrání ji ze spárů zla. A přestože si oba dva shodně myslí, že neumí milovat nebo že nejsou lásky hodni, bezmezně se zamilují a stávají se z nich roztoužená romantická stvoření. Kdo by netoužil po ztělesnění ženských tajných snů?

Christian i Gideon skrývají ale stíny temných minulostí. S jedním "vyjebal život", s tím druhým asistent psychoterapeuta, což oběma způsobuje (nejen) děsivé noční můry. Nějaká překážka na cestě ke štěstí být přece musí!

GreyJejich osudovými partnerkami jsou Anastazie Steelová a Eva Tramellová. Na jedné straně stojí křehká, ve všech směrech nezkušená a místy i poměrně dost infantilní Anastazie, jejímiž hlavními projevy jsou nechuť k jídlu, oči široce rozevřené neustálým údivem a kňourání, případně pípání čerstvě vylíhnutého holátka. Anastazie, která ač končí vysokou školu, je nepolíbená moderními technologiemi a vlastně - téměř nepolíbená je celkově.

A teď tu máme Evu, ženu již mužů znalou a zběhlou v používání mobilů, počítačů, tabletů a dalších IT legrácek. Eva narozdíl od Anastazie s gustem jí i pije (aniž by se pozvracela) a nediví se všemu s výrazem dvouletého dítěte. Svému partnerovi je rovnocenným spoluhráčem. I co se týče pohnuté minulosti.

Co mají společného tyto čtyři zmíněné osoby? Jsou ústředními postavami eroticky laděných trilogií Fifty Shades (E.L.James) a Crossfire (Sylvia Day), které se staly skutečnými světovými bestsellery.

GreyNa první pohled čtenáře udiví až provokativní podobnost obou trilogií, vystavených na stejném schématu - bohatý, mocný, pohledný a sexuálně velmi náruživý muž "posedlý démony" se proměňuje v rukou ženy, k níž zahořel láskou. Zatímco u Gideona Crosse jde o proměnu s přimhouřenýma očima celkem uvěřitelnou, u změny odehrávající se v Christianu Greyovi nepomůžou ani pevně semknutá víčka. Mezi Christianem v prvním a druhém, posléze i třetím dílu trilogie zeje taková propast, že mám podezření, zda se nejedná o dvě zcela rozdílné osoby. Nebo že by byl kromě jiného stižen schizofrenií?

Je těžké rozhodnout, která z trilogií je větším čtenářským zážitkem. Napětí, erotika a nečekané zvraty jsou v obou vydařené (i když v trilogii Crossfire jsou uvěřitelnější). Oba příběhy jsou silné a čtou se jedním dechem (stále máme na paměti, že jde o oddechovou literaturu). A proto tento souboj mohou rozhodnout jedině ústřední protagonisté příběhů. Pro mě osobně jsou těmi vítězi jednoznačně Gideon a Eva z trilogie Crossfire.

Autorka recenze: Lenka Jarošová